6 метода, които хакерите използват за хакване на вашите банкови сметки

Нищо не е безопасно в този дигитален свят. Всеки ден четем за опити за хакерство и заплахи за сигурността. Тъй като целият ни живот става онлайн, броят на хакерите с черна качулка също се увеличава. Хакерите използват различни техники, за да проникнат в банковите ви сметки.

Има няколко начина, по които хакер може да хакне вашите банкови сметки.
Така че, ако използвате услуги за интернет банкиране, тогава трябва да следвате някои стъпки за сигурност, за да се защитите.

6 метода, които хакерите използват за хакване на вашите банкови сметки, според techviral – авторитетен интернет доставчик на услуги.

В тази статия ще споделим няколко популярни метода, които хакерите използват за хакване на вашите банкови сметки. Познавайки техниките, ще бъдете в по-добра ситуация, за да разберете как вашите акаунти могат да бъдат хакнати. Така че, нека проверим методите, които хакерите използват, за да проникнат в банковата ви сметка.

1. Банкови троянски коне (смартфони)

Banking Trojans

Хакерите могат да използват злонамерени приложения, за да проникнат в банковите ви сметки. В този метод хакерите създават дублирано копие на законно банково приложение и го качват в магазини за приложения на трети страни. След като бъде изтеглено, приложението изпраща потребителското име и паролата на създателя.

2. Отвличане на приложения

App Hijacking

В този метод хакер създава фалшиво приложение за банкиране с троянски коне. Когато е инсталиран, той седи безшумно на заден план и сканира телефона ви за банково приложение. Когато открие банково приложение, той показва фалшив прозорец, който изглежда идентичен с легитимното банково приложение и ви отвежда до страницата за вход.

Процесът се извършва толкова гладко, че обикновен потребител дори няма да забележи размяната и в крайна сметка ще въведе данните на фалшивата страница за вход.

3. Smishing

Smishing

Smishing е SMS версия на фишинг. Това е измама, при която хакерите използват SMS вместо шаблони за имейли, за да примамят получателите да предоставят идентификационни данни чрез отговор на текстово съобщение.

Усмихнатите измами могат да се покажат като искане от банката, бележка от компанията, печалба от лотария и т.н. Всеки шаблон ще ви помоли да извършите плащане, като въведете данните за кредитната/дебитната карта.

4. Кейлогъри

Keyloggers

Кейлоггерите са друга популярна техника за хакерство, използвана от хакерите. Кейлоггерите са два вида – хардуерни и софтуерни. Версиите на софтуера се нуждаят от инсталация. Веднъж инсталиран, той мълчаливо записва вашите натискания на клавиши и изпраща информацията обратно на хакера.

Хардуерните кейлогъри трябва да бъдат монтирани в реда от клавиатура към устройство. Хардуерните кейлоггери трябва да бъдат инсталирани физически на устройството. Веднъж създаден, той служи като софтуерен кейлогър.

5. Размяна на пин

SIM Swapping

Размяната на SIM е една от редките техники, които хакерите могат да използват, за да проникнат в банковата ви сметка. При този метод хакерът се свързва с вашия доставчик на мобилна мрежа, твърдейки, че сте вие. Те убеждават мрежовите доставчици да присвоят регистрирания телефонен номер на нова карта.

Ако успеят в това, всички входящи повиквания и SMS ще бъдат насочени към новата SIM карта. На пръв поглед може да изглежда безобидно и непостижимо, но ако се направи правилно, може да причини много вреди. Той може да хакне почти всички акаунти, свързани с телефонния номер.

6. Атака “човек-по-средата”

Man-in-the-middle attack

Атаката човек по средата е една от най-опасните хакерски техники, използвани от хакерите. При атака „човек в средата“ хакерът се вмъква в разговор между две страни. В банковия раздел двете страни ще бъдат потребителят и банковото приложение.

Това обаче е усъвършенствана техника, която изисква мониторинг на несигурен сървър и анализ на данните, през които преминава. Крайната цел на тази атака е да открадне чувствителна информация като банкови данни, данни за кредитни карти и т.н.

И така, това са петте метода, които хакерите използват, за да проникнат в банковата ви сметка. Надявам се тази статия да ви е помогнала! Споделете го и с приятелите си.

Сесгин Шефкетов

Дипломиран Финансов Консултант

MoneyNPlan

Намерете ни във ФБ


Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *