Трябва ли да инвестирам във фондовия пазар сега на фона на такава несигурност?

Глобалната икономическа несигурност не трябва да означава излизане от пазара.

Десетки хиляди хора се допитват към Google всеки месец, за да попитат дали сега е подходящ момент за закупуване на акции. Това е сложен въпрос и зависи повече от вашите инвестиционни цели, отколкото от това, което пазарът прави в даден ден.

Ако сте готови да инвестирате и не се нуждаете от парите за повече от пет години, тогава да, влезте. Дори когато пазарът има ниски нива – и 2022 г. е в труден старт – ако сте инвестирани дългосрочно, ще имате време да възстановите загубите.

Ето един пример: В края на февруари 2020 г. S&P 500 започна исторически спад, като в крайна сметка намери дъното на пандемията на 23 март 2020 г. и стартира мечи пазар. В исторически план са били необходими средно около две години, за да се възстанови пазара от срив; този път се възстанови само за 149 дни. До края на август 2020 г. индексът отново достигна рекордни нива.

През 2021 г. фондовият пазар все още беше разтърсен от неочаквани събития и икономическите перспективи на САЩ останаха неясни. Въпреки това американският пазар нарасна с 9,5% през последното тримесечие на 2021 г., според Morningstar.

През 2022 г. инвеститорите разбираемо са предпазливи. Нахлуването на Русия в Украйна, рекордно високата инфлация, продължаващата пандемия и очакваните увеличения на лихвените проценти са причините за нестабилност. Но това не би трябвало да означава, че трябва да останете извън пазара.

Разбиране на несъответствието Обстоятелсва – Пазар

Бързото възстановяване на пазара през 2020 г. явно е в противоречие с американската икономика. Но по-внимателният поглед показва, че този дисбаланс може да не е толкова объркващ, колкото изглежда.

Фондовият пазар отразява настроенията на инвеститорите за бъдещето, а не за това, което се случва в момента. Докато инвеститорите на дребно (физически лица) може да са по-склонни да купуват и продават въз основа на ежедневни заглавия, институционалните инвеститори (компании, като банки и фирми за управление на активи) гледат далеч напред, което означава, че представянето на фондовия пазар може не винаги да съвпада с текущите икономически условия .

S&P 500 също е претеглен с пазарна капитализация, което означава, че по-големите компании ще имат по-голямо влияние върху неговото представяне. Много от най-големите компании в индекса са в областта на технологиите – индустрия, която не беше засегната толкова силно от COVID-19 през първите две години – и тези компании издигнаха S&P 500 до рекордните си високи нива, въпреки продължаващите икономически проблеми, причинени от пандемията. Сега същите тези компании могат да бъдат основен фактор за дърпане надолу на индекса (дори ако някои икономически показатели са положителни), тъй като инвеститорите стават по-малко уверени в същите тези технологични акции.

“Кога” ще започнете да инвестирате, не е толкова важно, колкото това – “колко дълго” ще останете инвестирани.

Най-добрият начин да натрупате капитал е да останете инвестирани.

По-лесно е, ако инвестирате само за дългосрочни цели. Причината да не инвестирате пари, които може да са ви необходими през следващите пет години, е, че е много вероятно акциите или взаимните фондове, които купувате, да спаднат в краткосрочен план. Ако имате нужда от тези средства за голяма покупка или спешен случай, може да се наложи да продадете инвестицията си, преди тя да има шанс да се възстанови, което води до загуба.

Но ако инвестирате в дългосрочен план, тези краткосрочни спадове не ви притесняват особено. Именно нарастващите печалби с течение на времето ще ви помогнат да постигнете пенсионните си или дългосрочните си финансови цели.

Как се справя S&P 500 днес

Ето как се представя S&P 500 днес. Обърнете внимание и на дългосрочните средни стойности, които помагат да се засили аргументът, че времето което ще прекарате на пазара е по-важно от периода в който самият пазар се намира.

https://www.marketwatch.com/investing/index/spx

Данните от фондовия пазар могат да бъдат забавени до 20 минути и са предназначени единствено за информационни цели, а не за търговски цели.

“Водата е до колене”, но навлизайте бавно

Една от най-добрите стратегии да останете спокойни и да останете инвестирани по време на периоди на нестабилност е да третирате инвестиционните вноски като повтарящ се абонамент.

Чрез този подход вие инвестирате определена сума на редовни интервали, да речем веднъж месечно, вместо да се опитвате да определяте най-добро време на пазара. Правейки това, вие купувате на различни цени, които на теория се осредняват във времето. Това също е отлична стратегия за нови инвеститори, които за първи път искат да влязат на пазара по време на несигурност.

Много е трудно да се определи най-доброто време, за да влезете на пазара и затова няма по-дибро време от настоящето. Не е добро решение да се влезе ол-ин наведнъж, но също така е неразумно чакането наоколо, за да се види какво ще се случи с икономиката или какво ще се случи с пазара през следващите три, шест или девет месеца, което също в повечето случаи се оказва подвеждаща стратегия.

И така, как точно да започнете да осреднявате цената в долари на пазара? Често срещана стратегия е това да се сдвоява с фондове, като борсово търгувани фондове. ETFs обединяват много различни акции заедно, което ви позволява да получите експозиция към всички тях чрез една инвестиция. Например, ако трябва да инвестирате в S&P 500 ETF, ще имате дял във всяка компания, изброена в индекса. Вместо да инвестирате всичките си пари в няколко отделни акции, ETFs ви помагат бързо да изградите добре диверсифицирано портфолио.

За внасяне на периодични вноски можете да настроите автоматични месечни (или тримесечни, или шестмесечни, дори годишни) инвестиции в ETF чрез вашата онлайн банкова опция. Всичко това е важно, защото дисциплинираният подход е в основата на успеха. Чрез този подход ще постигнете ползите от осредняването и диверсификацията на разходите, всичко това чрез стратегия без ръце, предназначена за изграждане на дългосрочна цел.

Така че, ако се питате дали сега е подходящ момент да купувате акции, съветниците казват, че отговорът е прост, независимо какво се случва на пазарите: Да, стига да планирате да инвестирате в дългосрочен план, започвате с малки суми, инвестирани чрез осредняване на разходите и инвестирате в силно диверсифицирани взаимни фондове и ETF.

Сесгин Шефкетов

Дипломиран Финансов Консултант

Информацията за инвестиране, предоставена на тази страница, е само за образователни цели. Не представлява препоръка или съвет инвеститорите да купуват или продават определени акции, ценни книжа или други инвестиции.

За повече подобни материали, можете да посетите @moneynplan във ФБ.


Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *