Your cart is currently empty!
КАЧЕСТВА НА ИНВЕСТИЦИОННИТЕ ЦЕЛИ

Най-добрите инвестиционни цели обикновено имат три общи неща:
Добрите инвестиционни цели са измерими. Това означава, че те са ясни, кратки и категорични. Казвайки за себе си: „Аз ще си поставя за цел да спестявам 50 лв на седмица” е полезно, защото можете да оцените вашите финанси и да определите дали сте успели или не. Или сте го направили, или не сте. За разлика от това, казвайки нещо подобно: „Аз ще си поставя за цел да спестявам повече пари всяка година” е донякъде безполезно, защото не ви държи отговорни.
Добрите инвестиционни цели са разумни и рационални. Ако кажете, че искате да достигнете до 1 милион лв в лична нетна стойност до 40-годишна възраст, можете да използвате методи като формулата за времевата стойност на парите, за да проверите дали настоящият процент на спестяване е достатъчен. Няма да стигнете до тази цел, като оставите 5000 долара на година между 18 и 40 години на исторически, разумно вероятно ниво на възвръщаемост. Това означава, че трябва или да намалите очакванията си, или да увеличите размера на парите, които пестите всяка година.
Добрите инвестиционни цели са съвместими с вашите дългосрочни цели. Това послание си струва да се повтаря отново и отново, защото никога не изглежда да е достигало до голям процент хора, които са програмирани, че парите са единственото нещо, което има значение:
Парите са инструмент, който трябва да съществува, за да ви служи. Нищо повече. Нищо по-малко.
Единствената цел на парите е да направите живота си по-добър, да ви даде нещата, които ви позволяват да изпитате повече щастие и полезност. Няма да ви харесва да свършите с огромно количество пари, ако това означава, че трябва да жертвате всичко ценно в живота си и да умирате, оставяйки плодовете на труда си за наследници или други бенефициенти, които са безотговорни или нямат благодарност за труда, който сте им дали. Понякога е по-добре да имате по-ниска степен на спестяване и да се насладите на пътуването повече, отколкото бихте имали. Номерът е да се уверите, че мъдро балансирате дългосрочните си желания и вашите краткосрочни желания по начин, който максимизира радостта. Няма формула за това, тъй като само вие можете да определите кои компромиси сте готови да направите; които жертват по-големи дивиденти за вас по пътя.
Важни въпроси при определяне на инвестиционните цели:
Когато седнете и започнете да съставяте инвестиционните си цели, за да постигнете финансова независимост, си задайте следните въпроси, за да помогнете за изясняване на някои от имплицитните ви предположения. Това може да бъде особено полезно упражнение, ако сте женени, тъй като много пъти съпрузите не знаят, че не оперират непременно със същата отправна точка, когато става въпрос за финансови въпроси.
Какво ти е числото? За да постигнете финансова независимост от портфолиото си, колко месечни пасивни доходи бихте изисквали, ако трябваше да изтегляте не повече от 3% до 4% от стойността на главницата всяка година? Това е размерът на парите, който бихте взели, ако искате да живеете извън капитала си, без да се налага да продавате времето си на някой друг, докато се наслаждавате на желания стандарт на живот.
Каква е вашата толерантност към риска? Без значение колко успешни сте и колко пари сте натрупали, някои хора са свързани така, че колебанията в пазарната стойност на портфейла водят до огромни нива на емоционална мизерия. По-скоро биха имали по-малко пари в бъдеще и ще се радват на по-ниска ставка, но ще имат по-плавно пътуване. Да се научим да бъдем честни със себе си за това къде попадате в този спектър е голяма част от фискалната зрялост. Например, въпреки че може да ви постави в значително по-неблагоприятно положение при повечето обстоятелства, не е необходимо да притежавате запаси за изграждане на богатство. Има и други класове активи, които биха могли да работят за вас и които имат собствена способност да съставят капитал, докато позволяват дивиденти, лихви и / или наеми.
Как вашите морални и етични ценности влияят на стратегията ви за управление на портфейла? Всеки от нас съществува като част от света; нашите действия и решения, които влияят върху хората около нас за добро или лошо. Как искате да инвестирате парите си? Удобно ли ви е да притежавате акции за тютюн? Какво ще кажете за запасите в оръжейните производители? Имате ли морален проблем с притежаването на алкохолни дестилерии? Енергийни компании, които имат голям въглероден отпечатък? Когато тласкаш, трябва да решиш с какво можеш да живееш с оглед на генерирането на доход и къде е мостът, дали е твърде далеч за теб.
Планирате ли да употребите целия си капитал по време на живота си или желаете да оставите финансово наследство за вашите наследници и бенефициенти? Ако живеете изцяло през капитала си, това означава, че ще можете да се насладите на по-висок процент на изтегляне. Ако не го направите, ще получите малък размер на потока от пасивни доходи от вашите холдинги, но принципалът трябва да се увеличава с времето, при условие че се управлява предпазливо, служейки за това, което ефективно се равнява на дарение. Определянето на точния отговор зависи от редица съображения, но въпросът е, че някой ще похарчи тези пари. Трябва да се уверите, че това е човекът, който искате да го направи, дори и да сте сами. Освен това, ако оставите парите зад другите да се наслаждават, ще го направите ли окончателно, без никакви условия, или ще създадете доверителен фонд?
Ще ограничите ли инвестициите си във вашата страна или ще се разширите в световен мащаб? Въпреки нарастването на национализма, който настъпи през 2016 г., силите на глобализацията са реални, те са мощни и означават, че всеки, който има достъп до брокерска сметка, може да стане собственик на фирми по целия свят. Можете да бъдете стоманолеяр в ръждата и да събирате дивиденти от Швейцария, Великобритания, Германия и Япония. Можете да бъдете учител в Калифорния и да получавате пари, които идват от вашите холдинги в Канада и Франция. Въпреки че това води до допълнителни рискове от трайна загуба на капитал, както и от други рискове като валутен риск и политически риск, така също предлага по-голяма диверсификация и потенциална експозиция на пазарните резултати, които могат да се окажат по-добри на базата на коригиране на риска, отколкото тази, която само от един вътрешен портфейл.
Какво ви мотивира да постигнете финансова независимост? Докато някои хора са естествени спестители – те са склонни да се натрупват, без наистина да имат нужда от причина да го правят, тъй като живеят под техните средства и наистина не знаят какво да правят с разликата – повечето хора се движат от някаква основна или вторична мотивация – да натрупат капитал. Изключително важно е да погледнете в себе си и честно да отговорите на въпроса, защо? Защо сте принудени да спасявате? Какво те кара да искаш да инвестираш, а не да харчиш или даряваш парите, които текат през твоите ръце? Често, стигайки до сърцето на този въпрос, можете по-добре да проектирате портфолиото си, за да постигнете каквото и да е, което наистина преследвате.
Сесгин Шефкетов
Дипломиран Финансов Консултант

“Твоето бъдеще заслужава поведението ти днес”
Вашият коментар