Your cart is currently empty!
Как да инвестирате: Всичко се свежда до избор на най-добрия начин за инвестиране за вас

Да се научите как да инвестирате пари може да изглежда страшно, но е по-лесно, отколкото си мислите, и можете да започнете, независимо колко сте спестили.
Инвестирането на фондовия пазар е най-разпространения метод, чрез който обществата с висока финансова култура трупат богатство и спестяват за дългосрочни цели като пенсиониране, но намирането на най-добрия начин за инвестиране на тези пари може да се почувства леко обезсърчително. Това не трябва да бъде така.
Най-добрият начин да инвестирате пари: Ръководство стъпка по стъпка
Всеки има своята уникална финансова ситуация. Най-добрият начин за инвестиране зависи от вашите лични предпочитания, заедно с настоящите и бъдещите ви финансови обстоятелства. Важно е да имате подробна информация и разбиране за вашите приходи и разходи, активи и пасиви, отговорности и цели, когато изграждате стабилен инвестиционен план.
Ето процес от пет стъпки, който може да ви помогне да разберете как да инвестирате парите си точно сега:
- Определете вашите финансови цели, времева рамка и поносимост (усещания за поемане) за риск.
- Решете дали искате да използвате подхода „направи си сам“ или „управлявайте го вместо мен“.
- Изберете типа инвестиционна сметка, която ще използвате, брокерска сметка, инвестиционна застраховка живот от професионално управляван микс от взаимни фондове и индекси за образование или пенсиониране, взаимен фонд през банка и т.н.
- Консултирайте се и отворете сметка.
- Изберете какви инвестиции отговарят на вашата толерантност към риск (акции, облигации, взаимни фондове, недвижими имоти).
А ето и подробностите за това как да дадете работа на парите си по правилния начин, веднага.
Готови ли сте да започнете да инвестирате?
1. Поставете цел на парите си
Стратегията как да инвестирате пари започва с определяне на вашите инвестиционни цели, кога имате нужда или искате да ги постигнете и вашето ниво на комфорт с риск за всяка цел.
- Дългосрочни цели: Универсалната цел често е пенсиониране, но може да имате и други: Искате ли първоначална вноска за дом или обучение в университет? Да закупите мечтаната ваканционна вила или да отидете на юбилейно пътуване след 10 години?
- Краткосрочни цели: Това е ваканцията за следващата година, имот, който искате да купите през следващата година, фонд за спешни случаи или вашата коледна касичка.
В тази публикация до голяма степен се фокусираме върху дългосрочните цели. Ще се докоснем и до това как да инвестираме без конкретна цел. В края на краищата, целта да увеличите парите си е добра цел сама по себе си.
Парите за краткосрочни цели по принцип изобщо не трябва да се инвестират. Ако възникне нужда от тях в рамките на следващата година, то те трябва да бъдат ликвидни, а пазарът не се интересува от вашите нужди.
2. Решете колко помощ искате
След като разберете целите си, можете да се потопите в подробностите за това как да инвестирате (от избора на типа сметка до най-доброто място за откриване на сметка до избора на инвестиционни средства). Но ако маршрутът „Направи си сам“ не звучи така, сякаш ще бъде вашата чаша релаксиращ чай, не се притеснявайте.
Много спестители предпочитат някой да инвестира парите им вместо тях. И докато преди това беше скъпо предложение, днес е доста достъпно – дори евтино! — да наемете професионална помощ благодарение на появата на автоматизирани услуги за управление на портфолио, известни още като робо-съветници.
Тези онлайн съветници използват компютърни алгоритми и усъвършенстван софтуер, за да изградят и управляват инвестиционното портфолио на клиента, като предлагат всичко от автоматично ребалансиране до данъчна оптимизация и дори достъп до човешка помощ, когато имате нужда от нея.
3. Изберете инвестиционна стратегия
За да закупите повечето видове акции и облигации, ще ви трябва инвестиционна сметка. Това може да се получи като достъп и през готов застрахователен продукт, чрез който имате достъп до дългосрочно позициониране на финансовите пазари. Точно както има редица банкови сметки за различни цели – влогове, спестявания, паричен пазар, депозитни сертификати и т.н. – вариантите са много и са лесни за откриване и още по-лесни за достъпване.
Някои варианти предлагат данъчни предимства, ако инвестирате за конкретна цел, като пенсиониране – ДПФ -трети стълб от пенсионната система. Другите алтернативи са с общо предназначение и трябва да се използват за цели, които не са свързани с пенсионирането – тази мечтана ваканционна вила или обновяване на дома. Трети са свързани с житейски финансови цели, свързани с комплексни нужди – образование на деца, пенсиониране, достатъчен капитал на входа на важно събитие след 5, 10, 15 и повече години.
4. Отворете своя акаунт
След като вече знаете какъв вид акаунт искате, трябва да изберете доставчик на акаунт. Има три основни опции:
- Онлайн брокер ще ви позволи сами да управлявате акаунта си, като купувате и продавате различни инвестиции, включително акции, облигации, фондове и по-сложни инструменти. Акаунтът при онлайн брокер е добър избор за инвеститори, които искат голям избор от инвестиционни опции или които предпочитат да се справят с управлението на акаунта.
- Инвестиция през финансова консултация, чрез писъствено консултиране – офлайн или онлайн. Този метод е предпочитан при най-много потребители, защото има своята добавена стойност под формата на лично финансово планиране. Скроява ви се личен финансов план от личен финансов консултант. Персоналното отношение е за предпочитане, ако нямате достатъчен финансов опит, спрямо сериозните финансови цели пред вас.
- Робо съветник в компания за управление на портфолио, която използва компютри, за да свърши голяма част от работата вместо вас, като изгражда и управлява портфолио въз основа на вашата толерантност към риск и цел. Ще плащате годишна такса за управление на услугата, обикновено около 0,25% до 0,50%. Робо-съветниците често използват средства, така че обикновено не са добър избор, ако се интересувате от отделни акции или облигации. Но те могат да бъдат идеални за инвеститори, които предпочитат да бъдат настрана.
Не се притеснявайте, ако тепърва започвате. Разбира се, вие не инвестирате, докато действително не добавите пари към сметката, нещо, което ще искате да правите редовно за най-добри резултати. Можете да настроите автоматични преводи от вашата разплащателна сметка към вашата инвестиционна сметка или дори директно от вашата заплата, ако работодателят ви позволява това.
5. Изберете инвестиции, които отговарят на вашата толерантност към риск
Измислянето как да инвестирате пари включва въпроса къде трябва да инвестирате пари. Отговорът ще зависи от вашите цели и желание да поемете по-голям риск в замяна на по-високи потенциални инвестиционни възнаграждения. Общите инвестиции включват:
- Акции: Индивидуални акции (част от собственост) на компании, които смятате, че ще се увеличат в стойността си.
- Облигации: Облигациите позволяват на компания или правителство да заеме вашите пари за финансиране на проект или рефинансиране на друг дълг. Облигациите се считат за инвестиции с фиксиран доход и обикновено правят редовни лихвени плащания на инвеститорите. След това главницата се връща на определена дата на падеж.
- Взаимни фондове: Инвестирането на вашите пари във фондове – като взаимни фондове , индексни фондове или борсово търгувани фондове (ETF) – ви позволява да закупите много акции, облигации или други инвестиции наведнъж. Взаимните фондове създават незабавна диверсификация , като обединяват парите на инвеститорите и ги използват за закупуване на кошница от инвестиции, които са в съответствие с заявената цел на фонда. Средствата могат да се управляват активно, като професионален мениджър избира използваните инвестиции или могат да проследяват индекс. Индексен фонд Standard & Poor’s 500, например, ще държи 500 от най-големите компании в Съединените щати.
- Недвижими имоти: Недвижимите имоти са начин да разнообразите инвестиционното си портфолио извън традиционната комбинация от акции и облигации. Това не означава непременно да си купите дом или да станете наемодател — можете да инвестирате в REITs, които са като взаимни фондове за недвижими имоти, или чрез онлайн платформи за инвестиране в недвижими имоти, които обединяват парите на инвеститорите.
За растеж инвестирайте в акции и фондове за акции
Ако имате висока толерантност към риска и можете да понесете променливостта, ще искате портфолио, което съдържа предимно акции или фондове от акции. Ако имате нисък толеранс към риск, вие ще искате портфейл с повече облигации, тъй като те обикновено са по-стабилни и по-малко променливи. Вашите цели също са важни при оформянето на вашето портфолио. За дългосрочни цели вашето портфолио може да бъде по-агресивно и да поема повече рискове — което потенциално води до по-висока възвръщаемост — така че вероятно ще искате да притежавате повече акции, отколкото облигации.
Който и маршрут да изберете, най-добрият начин да постигнете дългосрочните си финансови цели и да минимизирате риска е да разпределите парите си между редица видове активи. Това се нарича разпределение на активи . След това в рамките на всеки клас активи също ще искате да диверсифицирате в множество инвестиции.
- Разпределението на активите е важно, тъй като различните класове активи – акции, облигации, ETF, взаимни фондове, недвижими имоти – реагират на пазара по различен начин. Когато един е нагоре, друг може да е надолу. Така че вземането на решение за правилния микс ще помогне на портфолиото ви да се справи с променящите се пазари по пътя към постигане на вашите цели.
- Диверсификация означава притежаване на набор от активи в различни индустрии, размери на компании и географски области. Това е като подмножество от разпределение на активи.
Изграждането на диверсифицирано портфолио от отделни акции и облигации отнема време и опит, така че повечето инвеститори се възползват от инвестирането във фондове. Индексните фондове и ETF обикновено са евтини и лесни за управление, тъй като може да са необходими само четири или пет фонда за изграждане на адекватна диверсификация.
Повече ресурси
Сега знаете основите на инвестирането. Имате цели за реализиране и намирате начин да спестявате за да ги реализирате или имате готови спестени средатва, които искате да управлявате разумно и да борите дългосрочно инфлационните процеси. Затова скате да инвестирате. Имате ли нужда от повече информация? Публикациите по-долу се гмуркат по-дълбоко в част от това, което обсъдихме, но най-вече през призмата на личното финансово планиране като основен процес при взмане на правилните решения.
Информацията за инвестиране, предоставена на тази страница, е само за образователни цели. Няма характер на инвестиционен съвет, нито препоръчва или съветва потребителите да купуват или продават определени акции, ценни книжа или други инвестиции.
Сесгин Шефкетов
Дипломиран Финансов Консултант
MoneyNplan
Вашият коментар