Your cart is currently empty!
Защо индексните фондове са толкова популярни?

Индексните фондове са популярни сред инвеститорите, защото обещават собственост върху голямо разнообразие от акции, по-голяма диверсификация и по-нисък риск – обикновено всичко на ниска цена. Ето защо много инвеститори, особено начинаещи, намират индексните фондове за по-добри инвестиции в сравнение с отделните акции.
Някои от най-гледаните индекси изпълват финансовите новини всяка вечер, независимо дали става дума за Standard & Poor’s 500 (S&P 500), Nasdaq Composite или Dow Jones Industrial Average. Тези индекси често са стенография за представянето на пазара и инвеститорите ги проследяват, за да проверят как се развиват акциите като цяло.
Ето всичко, което трябва да знаете за индексните фондове, включително десет от най-добрите такива инструменти по света.
Списъкът по-долу включва индексни фондове от различни компании, проследяващи различни широко диверсифицирани индекси, и включва някои от най-евтините фонкове, които можете да купувате и да продавате на публичните пазари. Когато става въпрос за индексни фондове като тези, един от най-важните фактори за общата ви възвръщаемост е цената. Включени са три взаимни фонда и седем ETFs:
1. Индекс ZERO Large Cap Index (FNILX)
Взаимният фонд Fidelity ZERO Large Cap Index е част от набеза на инвестиционната компания във взаимните фондове без съотношение на разходите, поради което получава неговото прозвище ZERO. Фондът не проследява официално S&P 500 – технически той следва индекса на Fidelity US Large Cap – но разликата е академична. Истинската разлика е, че Fidelity, удобен за инвеститорите, не трябва да плаща лицензионна такса, за да използва името на S&P, като поддържа разходите по-ниски за инвеститорите.
Разходно съотношение: 0 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $0 годишно.
2. Shelton NASDAQ-100 Index Direct (NASDX)
Shelton Nasdaq-100 Index Direct ETF проследява представянето на най-големите нефинансови компании в индекса Nasdaq-100, който включва предимно технологични компании. Този взаимен фонд започна да се търгува през 2000 г. и има добър рекорд през последните пет и десет години.
Разходно съотношение: 0,5 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $50 годишно.
3. Invesco QQQ Trust ETF (QQQ)
Invesco QQQ Trust ETF е друг индексен фонд, който проследява представянето на най-големите нефинансови компании в индекса Nasdaq-100. Този ETF започна да се търгува през 1999 г. и се управлява от Invesco, фондов гигант. Този фонд е най-ефективният фонд с голяма капитализация по отношение на общата възвръщаемост за 15 години до септември 2021 г., според Липър.
Разходно съотношение: 0,20 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $20 годишно.
4. Vanguard S&P 500 ETF (VOO)
Както подсказва името му, Vanguard S&P 500 проследява индекса S&P 500 и е един от най-големите фондове на пазара със стотици милиарди във фонда. Този ETF започна да се търгува през 2010 г. и е подкрепен от Vanguard, един от силните центрове на фондовата индустрия.
Коефициент на разходите: 0,03 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $3 годишно.
5. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY)
SPDR S&P 500 ETF е дядото на ETF, като е основан през далечната 1993 г. Той помогна да се започне вълната от инвестиране на ETF, която стана толкова популярна днес. Със стотици милиарди във фонда, той е сред най-популярните ETF. Фондът е спонсориран от State Street Global Advisors – друг тежък в бранша – и проследява S&P 500.
Разходно съотношение: 0,095 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $9,50 годишно.
6. Vanguard Russell 2000 ETF (VTWO)
ETF Vanguard Russell 2000 проследява индекса Russel 2000, колекция от около 2000 от най-малките публично търгувани компании в САЩ. Този ETF започна да търгува през 2010 г. и е фонд Vanguard, така че се фокусира върху поддържането на ниски разходи за инвеститорите.
Разходно съотношение: 0,10 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $10 годишно.
7. iShares Core S&P 500 ETF (IVV)
iShares Core S&P 500 ETF е фонд, спонсориран от една от най-големите фондови компании, BlackRock. Този фонд iShares е един от най-големите ETF и проследява S&P 500. С начална дата от 2000 г. този фонд е друг дългогодишен играч, който следи индекса отблизо във времето.
Коефициент на разходите: 0,03 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $3 годишно.
8. Индексен фонд Schwab S&P 500 (SWPPX)
С десетки милиарди активи, Schwab S&P 500 Index Fund е от по-малката страна от тежките в този списък, но това всъщност не е проблем за инвеститорите. Този взаимен фонд има силен рекорд, датиращ от 1997 г., и е спонсориран от Чарлз Шваб, едно от най-уважаваните имена в индустрията. Schwab е особено известен със своя фокус върху създаването на удобни за инвеститорите продукти, както се вижда от съотношението на разходите на този фонд като бръснач.
Коефициент на разходите: 0,02 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $2 годишно.
9. Vanguard Total Stock Market ETF (VTI)
Vanguard също така предлага фонд, който покрива ефективно цялата вселена от публично търгувани акции в САЩ, известен като Vanguard Total Stock Market ETF. Състои се от малки, средни и големи компании от всички сектори. Фондът съществува от известно време, след като е започнал да търгува през 2001 г. И с Vanguard като спонсор, знаете, че разходите ще бъдат ниски.
Коефициент на разходите: 0,03 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $3 годишно.
10. SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust (DIA)
Нямате много да избирате, когато става въпрос за ETFs, проследяващи Dow Jones Industrial Average, но State Street Global Advisors идва с този фонд, който проследява индекса на 30 акции на акции с голяма капитализация. Фондът определено е един от по-ранните ETF, който дебютира през 1998 г. и има десетки милиарди под управление.
Коефициент на разходите: 0,16 процента. Това означава, че всеки инвестиран $10 000 ще струва $16 годишно.
Защо индексните фондове са толкова популярни?
Индексните фондове, базирани на основни индекси, са популярни по много причини. Тези фондове предлагат добра възвръщаемост с течение на времето, те са диверсифицирани и относително нискорисков начин за инвестиране в акции.
- Атрактивна възвръщаемост – Както всички акции, основните индекси ще се колебаят. Но с течение на времето индексите са направили солидна възвръщаемост, като например дългосрочния рекорд на S&P 500 от около 10 процента годишно. Това не означава, че индексните фондове правят пари всяка година, но за дълги периоди от време това е средната възвръщаемост.
- Диверсификация – Инвеститорите харесват индексните фондове, защото предлагат незабавна диверсификация. С една покупка инвеститорите могат да притежават широк кръг от компании. Една акция от индексен фонд, базиран на S&P 500, осигурява собственост в стотици компании, докато дял от фонд Nasdaq-100 предлага експозиция на около 100 компании.
- По- нисък риск – Тъй като те са диверсифицирани, инвестирането в индексен фонд е по-нисък риск, отколкото притежаването на няколко отделни акции. Това не означава, че не можете да губите пари или че те са толкова безопасни като компактдиск, например, но индексът обикновено се колебае много по-малко от отделните акции.
- Ниска цена – Индексните фондове могат да таксуват много малко за тези предимства, с ниско съотношение на разходите. За по-големи средства можете да плащате $3 до $10 на година за всеки $10 000, които сте инвестирали. Всъщност един фонд (изброен по-горе) не ви таксува изобщо съотношение на разходите. Когато става въпрос за индексни фондове, цената е един от най-важните фактори за общата ви възвръщаемост.
Докато някои фондове като индексни фондове на S&P 500 или Nasdaq-100 ви позволяват да притежавате компании в различни индустрии, други фондове притежават само конкретна индустрия, държава или дори стил на инвестиране (да речем, дивидентни акции).
Как да инвестирате в индексен фонд в 3 лесни стъпки
Изненадващо лесно е да инвестирате в индексен фонд, но ще искате да знаете в какво инвестирате, а не просто да купувате произволни фондове, за които знаете малко.
1. Изследвайте и анализирайте индексни фондове
Първата ви стъпка е да намерите това, в което искате да инвестирате. Въпреки че индексният фонд S&P 500 е най-популярният индексен фонд, той също съществува за различни индустрии, държави и дори инвестиционни стилове. Така че трябва да обмислите в какво точно искате да инвестирате и защо може да има възможност:
- Местоположение: Помислете за географското местоположение на инвестициите. Широк индекс като S&P 500 или Nasdaq-100 притежава американски компании, докато други индексни фондове могат да се фокусират върху по-тясно местоположение (Франция) или също толкова широко (Азиатско-тихоокеанския регион).
- Бизнес: В коя индустрия или индустрии инвестира индексният фонд? Инвестира ли се във фармацевтични компании, произвеждащи нови лекарства, или може би в технологични компании? Някои фондове са специализирани в определени индустрии и избягват други.
- Пазарна възможност: Каква възможност предоставя индексният фонд? Дали фондът купува фармацевтични компании, защото правят следващото хитово лекарство или защото са дойни крави, които плащат дивиденти? Някои фондове инвестират в акции с висока доходност, докато други искат акции с висок растеж.
Ще искате внимателно да проучите в какво инвестира фондът, за да имате някаква представа какво всъщност притежавате. Понякога етикетите на индексен фонд могат да бъдат подвеждащи. Но можете да проверите активите на индекса, за да видите какво точно има във фонда.
2. Решете кой индексен фонд да закупите
След като намерите фонд, който харесвате, можете да разгледате други фактори, които могат да го направят подходящ за вашето портфолио. Разходите на фонда са огромни фактори, които могат да ви направят – или да ви струват – десетки хиляди долари с течение на времето.
- Разходи: Сравнете разходите на всеки фонд, който обмисляте. Понякога фонд, базиран на подобен индекс, може да таксува 20 пъти повече от друг.
- Инвестиционни минимуми: Много взаимни фондове имат минимална инвестиционна сума за първата ви покупка, често няколко хиляди долара. Разбира се има варианти, чрез смесени продукти, най-често застрахователни полици да ги достигнете и с минимални месечни вноски. За разлика от тях, много ETF нямат такова правило и вашият брокер може дори да ви позволи да купувате дробни акции само с няколко долара. Индексните фондове също могат да бъдат закупени като инструмент в инвестиционни застрахователни полици.
3. Купете своя индексен фонд
След като сте решили кой фонд се вписва във вашето портфолио, е време за лесната част – всъщност закупуването на фонда. Можете да закупите директно от дружеството за взаимни фондове или чрез брокер. Но обикновено е по-лесно да закупите взаимен фонд чрез брокер. И ако купувате ETF, ще трябва да преминете през вашия брокер, банка, застраховател. Най-добре би било, преди да действате, да се консултирате с вашия личен финансов консултант.
Неща, които трябва да имате предвид, когато инвестирате в индексни фондове
Докато разглеждате индексните фондове, ще искате да вземете предвид следните фактори:
- Дългосрочна ефективност: Важно е да проследите дългосрочното представяне на индексния фонд (в идеалния случай най-малко пет до десет години ефективност), за да видите каква може да бъде потенциалната ви бъдеща възвръщаемост. Всеки фонд може да проследява различен индекс или да се справя по-добре от друг фонд, а някои индекси се справят по-добре от други с течение на времето. Дългосрочната производителност е най-добрият ви индикатор за това, което може да очаквате в бъдеще, но също така не е гаранция.
- Коефициент на разходите: Коефициентът на разходите показва какво плащате за представянето на фонда на годишна база. За фондове, които проследяват същия индекс, като S&P 500, няма смисъл да плащате повече, отколкото трябва. Други индексни фондове могат да проследяват индекси, които имат по-добро дългосрочно представяне, което потенциално оправдава по-висок коефициент на разходите.
- Разходи за търговия: Някои брокери предлагат много атрактивни цени, когато купувате взаимни фондове, дори повече от същата компания за взаимни фондове. Ако отивате за ETF, почти всички големи онлайн брокери вече ви позволяват да търгувате без комисионна. Освен това, ако купувате взаимен фонд, пазете се от натоварвания от продажни или комисионни, които лесно могат да откъснат 1 или 2 процента от парите ви, преди да бъдат инвестирани. Те са лесни за избягване, като внимателно избирате средства, като тези от Vanguard (за американски поданици) iShares by BlackRock (за европейци) и много други.
- Опции за фонд: Не всички брокери обаче ще предлагат всички взаимни фондове. Така че ще трябва да видите дали вашият брокер предлага специфично семейство фондове. За разлика от тях, ETF обикновено се предлагат при всички брокери, тъй като всички те се търгуват на борса.
- Удобство: Може да е много по-лесно да използвате взаимен фонд, който вашият брокер предлага на своята платформа, вместо да отваряте нова брокерска сметка. Но използването на ETF вместо взаимен фонд може също да ви позволи да заобиколите този проблем.
Може ли инвеститор в индексен фонд да загуби всичко?
Влагането на пари във всяка пазарна инвестиция, като акции или облигации, означава, че инвеститорите могат да загубят всичко, ако компанията или правителството, издаващи ценната книга, изпаднат в сериозни проблеми. Ситуацията обаче е малко по-различна за индексните фондове, защото те често са толкова разнообразни.
Индексният фонд обикновено притежава поне десетки ценни книжа и може да притежава потенциално стотици от тях, което означава, че е силно диверсифициран. В случай на фондов индексен фонд, например, всяка акция би трябвало да падне на нула, за да може индексният фонд и по този начин инвеститорът да загуби всичко. Така че макар теоретично да е възможно да загубите всичко, това не се случва за стандартни средства.
Въпреки това индексният фонд може да се представя по-слабо и да губи пари в продължение на години, в зависимост от това в какво е инвестирал. Но шансовете индексният фонд да загуби всичко са много ниски.
Какво се счита за добро съотношение на разходите?
Взаимните фондове и ETFs имат сред най-евтините средни съотношения на разходите и цифрата също зависи от това дали инвестират в облигации или акции. През 2020 г. взаимният фонд за среден борсов индекс начислява 0,06 процента (на база претеглена по активи) или 6 долара за всеки инвестирани 10 000 долара. Средният борсов индекс ETF таксува 0,18 процента (претеглени с активи) или 18 долара за всеки инвестирани 10 000 долара.
Индексните фондове обикновено са много по-евтини от средните фондове. Сравнете числата по-горе със средния взаимен фонд за акции (на база претеглена по активи), който начислява 0,54 процента, или средния фондов ETF, който начислява 0,18 процента. Докато съотношението на разходите на ETF е еднакво във всеки случай, цената на взаимните фондове обикновено е по-висока. Много взаимни фондове не са индексни фондове и те начисляват по-високи такси, за да плащат по-високите разходи на своите екипи за управление на инвестициите.
Така че всичко под средното трябва да се счита за добро съотношение на разходите. Но е важно да държим тези разходи в перспектива и да осъзнаем, че разликата между съотношението на разходите от 0,10 процента и 0,05 процента е само 5 долара на година за всеки инвестирани 10 000 долара. Все пак няма причина да плащате повече за индексен фонд, който проследява същия индекс.
Сега е подходящ момент за закупуване на индексни фондове?
Ако купувате фондов индекс на акции или почти всеки широко диверсифициран фондов фонд, като Nasdaq-100, може да е подходящ момент за покупка, ако сте готови да го държите в дългосрочен план. Това е така, защото пазарът има тенденция да се покачва с течение на времето, тъй като икономиката расте и корпоративните печалби се увеличават. В това отношение времето е вашият най-добър приятел, защото ви позволява да комбинирате парите си, оставяйки парите си да правят пари. Въпреки това, тясно диверсифицираните индексни фондове (като фондове, фокусирани върху една индустрия) могат да се справят зле в продължение на години.
Това е една от причините, поради които е от решаващо значение инвеститорите да се придържат към търпелив подход, за да преодолеят всяка краткосрочна волатилност. Експертите препоръчват редовно добавяне на пари към пазара, за да се възползвате от осредняването на разходите и да намалите риска. Силната инвестиционна дисциплина може да ви помогне да печелите пари на пазара с течение на времето. Инвеститорите трябва да избягват да определят времето на пазара, тоест да скачат и излизат от пазара, за да уловят печалби и да избягват загуби.
Често задавани въпроси за индексния фонд:
Ако искате да влезете в индексни фондове, може да имате още няколко въпроса. Ето отговорите на някои от най-често задаваните въпроси, които инвеститорите имат за тях.
Как работят индексните фондове?
Индексният фонд е инвестиционен фонд – или взаимен фонд, или борсово търгуван фонд (ETF) – който се основава на предварително зададена кошница от акции или индекс. Този индекс може да бъде създаден от самия управител на фонда или от друга компания, като инвестиционна банка или брокерска компания.
След това тези мениджъри на фондове имитират индекса, създавайки фонд, който изглежда колкото е възможно повече като индекса, без активно да го управляват създадения фонд. С течение на времето индексът се променя, тъй като компаниите се добавят и премахват, а мениджърът на фонда механично възпроизвежда тези промени във фонда.
Поради този подход индексните фондове се считат за вид пасивно инвестиране, а не за активно инвестиране, при което мениджър на фонд анализира акции и се опитва да избере най-добре представящите се.
Този пасивен подход означава, че индексните фондове са склонни да имат ниски съотношения на разходите, което ги поддържа евтини за инвеститорите, които влизат на пазара.
Някои от най-известните индекси включват S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq-100. Индексирането е популярна стратегия за използване от ETF и повечето ETF се основават на индекси.
Какви такси са свързани с индексните фондове?
Индексните фондове могат да имат няколко различни вида такси, свързани с тях, в зависимост от това кой тип индексен фонд:
- Взаимни фондове: Индексните фондове, спонсорирани от компании за взаимни фондове, могат да начисляват два вида такси: натоварване на продажбите и съотношение на разходите.
- Натоварванетона продажбите е просто комисионна за закупуване на фонда и може да се случи, когато купувате, когато продавате или след време. Инвеститорите обикновено могат да избегнат това, като се обърнат към благоприятна за инвеститорите фондова компания като Vanguard, Schwab или Fidelity.
- Коефициетът на разходите е текуща такса, плащана на дружеството на фонда въз основа на активите, които имате във фонда. Обикновено те се таксуват ежедневно и излизат от сметката безпроблемно.
- ETFs: Индексните фондове, спонсорирани от ETF компании (много от които управляват и взаимни фондове), начисляват само един вид такса, съотношение на разходите. Той работи по същия начин, както би бил с взаимен фонд, като малка част се удържа безпроблемно всеки ден, в който държите фонда.
ETFs станаха по-популярни напоследък, защото помагат на инвеститорите да избегнат някои от по-високите такси, свързани с взаимните фондове. ETF също стават популярни, защото предлагат други ключови предимства пред взаимните фондове.
В крайна сметка
Това са едни от най-добрите индексни фондове на пазара, които предлагат на инвеститорите начин да притежават широка колекция от акции на ниска цена, като същевременно се радват на предимствата на диверсификацията и по-нисък риск. С тези предимства не е изненада, че това са едни от най-големите фондове на пазара.
Изложеният материал няма претенцията да представлява инвестиционен съвет. Преди да вземете каквото и да е решение за участие в посочените възможности, задължително се консултирайте с финансов експерт. Инвестирането вув финансовите пазари крие сериозен риск от загуби.
Сесгин Шефкетов
Дипломиран Финансов Консултант
MoneyNplan
Вашият коментар