Десет стъпки за създаване на финансов план

Никой не се грижи за вашето финансово благополучие повече от вас, затова е важно да имате финансов план за себе си. Наличието на солиден финансов план ще ви позволи да спестите пари, да си позволите нещата, които наистина искате и да постигнете дългосрочни цели като спестяване за образование на децата и достойно пенсиониране. Това вероятно няма да бъде изненада за вас, но финансовият план на всеки изглежда по различен начин. Така че, ако се чудите как да създадете финансов план или защо трябва да го направите, вие сте на правилното място. Всички искаме да сме финансово независими и да градим финансова стабилност и дори богатство. Да вземеш решение да поемеш към финансовата независимост е голяма крачка. Това бележи ново начало с вашите пари и означава, че се стремите да постигнете нещо, което може да промени живота ви към по-добро. В тази статия ще ви преведа през всичко, което трябва да знаете, за да планирате финансовото си бъдеще. Продължете да четете, след това се пригответе да предприемете някои действия, за да стартирате собствения си финансов план. Създайте списък с целите, които да планирате. Нека започнем, като създадем списък с нещата, които ще трябва да имате или да надградите по пътя си към финансовата сигурност. Тези елементи по-долу са от съществено значение за вашия финансов план.

•Месечен бюджет, който да ви помогне да поддържате разходите си под доходите си.

•План за изплащане и разход по дълга (използвайки вашия бюджет).

•Разбиране и осъзнаване на всички ваши сметки и техните срокове.

•Изцяло финансирана спешна сметка за авариен фонд.

•Пенсионни спестявания •Диверсифициран портфейл от инвестиции.

•Множество потоци от доходи •Спестявания за другите неща, които искате (напр. Вашите краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели).

•Правилният тип застрахователно покритие (Живот, здраве, увреждане, дом и др).

Определете вида на финансовия план, от който се нуждаете. План за себе си. Ако сте си сам домакинство, важно е да изготвите финансов план, който не само да ви помогне да постигнете непосредствените си цели, но и да гарантира, че бъдещото ви Аз ще бъде оправдано. Това означава да се правят всичките неща, споменати по-горе, без да се правят предположения, че нещата по някакъв начин ще се оправят. Не казвам да не вярвате в късмета, но и той вярва във вас! Какво е Голяма грешка? Ако приемем, че ще срещнете някой, който ще се грижи за вас и ще се занимава с финансите във връзката ви. Ако състоянието на връзката ви се промени или се ожените, ще бъдете добре подготвени да планирате финансите си заедно, ако вече имате решенията за себе си.

План за вашия брак. Ако сте женени или имате значима връзка, тогава трябва да участвате във финансите си като екип. Обсъдете бюджета и целите си за пари и вземайте финансови решения заедно. Разберете къде отиват парите ви и колко пари имате в спестявания и в инвестиции. Трябва ли да имате общи сметки или е по-добре с отделни сметки? Да имате общи сметки е чудесно, но аз също знам, че имате свои собствени спестовни сметки. Като жени е важно за за вас да изградите собственото си чувство за сигурност и да имате „свои собствени“, които да споделяте на масата от вас. Но не чувствайте, че трябва да пазите личните си сметки в тайна. Не забравяйте, че бракът и обвързаните отношения процъфтяват в откритост и честност. Независимо дали се обединявате с партньора си или се справяте сами, пътят към финансовата независимост не винаги е гладък, идеално асфалтиран. Но не се отчайвайте; време е да запретнем ръкави и да си изцапаме ръцете.

Точно така – време е да се научите как да създавате солиден финансов план.

Как да създадете финансов план

По-долу ще намерите десет стъпки за създаване на солиден финансов план.

1. Запишете финансовите си цели.

Наличието на финансови цели е основата за вашия финансов успех. В крайна сметка трябва да знаете какво искате да постигнете, за да го постигнете. Когато става въпрос за поставяне на цели, искате да се уверите, че целите ви са добре дефинирани и съответно приоритизирани. Страхотно е да имате големи, високи цели! Но не забравяйте да ги разбиете на по-малки парчета. По този начин не сте претоварени да се опитвате да ги постигнете и можете лесно да измервате напредъка си.

2. Стартирайте авариен фонд.

Също така е много важно една от вашите цели да включва план за справяне за извънредни ситуации. Искате да сте сигурни, че сте подготвени да преживеете буря. В противен случай просто ще се окажете отново в дълг.

3. Изплатете дълга.

За съжаление, не можете наистина да стартирате финансовото си бъдеще, ако носите един тон дълг. Редуцирайте го. Между небесните високи лихвени проценти, големите минимални месечни плащания и щетите, които много дълг може да причини на вашия кредитен рейтинг, по-добре първо да платите дълговете си до поносимото им ниво. Създайте стратегия за изплащане на дълга и бъдете търпеливи, но последователни, докогато работите за това да останете с поносим или без дълг.

4. Създайте план за инвестиране.

Ако сериозно се занимавате с изграждането на благосъстояние, тогава ще трябва да вложите парите си, за да работят за вас. Тук идва инвестирането. Преди да започнете да влагате част от трудно спечелените си пари в инвестиции, важно е да имате добре дефинирани цели. Помислете за какво е предназначена инвестицията, когато ще ви трябват парите ви и каква е вашата толерантност към риска. Инвестирането е дългосрочна дейност, така че трябва да се ангажирате с нея, ако наистина искате да видите как парите ви растат. Притеснявате се, че ще ви трябват парите в краткосрочен план? Е, за това са вашите спестовни сметки; да отделите спешните си спестявания и пари за краткосрочните си цели (т.е. пари, които ще ви трябват след 5 години или по-малко).Освен това искате да сте сигурни, че имате основни познания (минимум) за всяка инвестиция, в която влагате парите си (напр. Фондовия пазар, недвижимите имоти или малкия бизнес). Вашите планове за инвестиране трябва да бъдат включени като част от вашия месечен бюджет, където отделяте определен процент от доходите си за своите инвестиционни цели.

5. Вземете подходящата застраховка.

След като сте работили толкова усилено, за да спечелите парите си, последното нещо, което искате, е непланирано събитие, което да ви унищожи. По същество застраховката е вашият резервен план, който ще защити вашите активи в случай, че се случи житейско обстоятелство, което изисква голяма сума пари за разрешаване. Вашето застрахователно покритие трябва да включва здраве, автомобил, инвалидност, живот, дом или наем и бизнес. По принцип искате да защитите всичко, което е от голямо значение, което има висока стойност, за да сте сигурни, че вие ​​(и вашите близки) сте защитени финансово. Наличието на подходяща застраховка може да превърне това, което в противен случай би могло да бъде голямо бедствие, в просто неудобство.

6. Създайте план за пенсиониране.

За да имате начина на живот, за който мечтаете в пенсия, трябва да планирате адекватно за него. Ще трябва да определите колко ще ви трябва, за да се пенсионирате, разбира се, като вземете предвид инфлацията и как планирате да спестявате и инвестирате предварително за този период от живота си. Въпреки че пенсионирането може да изглежда като цял живот, никога не е рано да започнете!

7. План за данъци.

Да, данъци! Данъците са досадни, но със сигурност няма да отпаднат скоро. Затова се уверете, че вашите дългосрочни прогнози за доходи включват данъци. Непланирането на данъци може да повлияе основно на вашия паричен поток. Освен това определено искате да разгледате възможностите за инвестиране на данъчни спестявания и да следите всички съответни данъчни облекчения, които можете да приложите, за да ви помогнат да спестите пари от данъчни плащания. Можете да планирате да седнете с данъчен консултант, за да си осигурите адекватен план за данъци. Трябва също така да си позволите среща с финансов консултант, за да се информирате как да намалите облагаемия си доход!

8. Създайте план за имотно наследство

Планирането на имоти не е нещо, за което много хора обичат да мислят, но е от съществено значение! То ви позволява да определите какво точно се случва с активите ви, след като ви няма. Той включва изброяване на всички ваши активи, създаване на завещание и осигуряване на достъпност за хората, които трябва да имат достъп до него. Финансовият ви съветник ще ви срещне с подходящия адвокат, който ще може да ви помогне да настроите нещата правилно.

9. Преглеждайте плана си често.

След като сте очертали и разбъркали финансовия си план, важно е да го преглеждате често и да правите необходимите корекции, ако целите или обстоятелствата около живота ви се променят. Например, може би вашите застрахователни нужди се променят, вашата толерантност към риска се променя или се ожените или имате деца. Вие ще искате да проверявате цялостния си финансов план поне веднъж на всеки дванадесет месеца. Когато проверявате финансовия ви план редовно, на вас ви е по-лесно да се справите с непланирани събития в живота, да отскочите от неуспехите и да постигнете финансовите си цели. Помислете какво правите, за да поддържате личното си здраве – Редовно си миете зъбите и се къпете, за да се поддържате чисти и да избягвате ненужни заболявания, защото всички знаем, че разболяването може да доведе до други здравословни усложнения и определено не искате това. И тъй като го правите толкова често, това вече е част от ежедневния ви навик за поддържане на здравето – е, същото важи и за вашите финанси!

10. Останете в правилния курс, избягвайте преразходването и се поучете от грешките си. Пътят ви към финансова независимост не винаги ще бъде лесен. Ще има трудни дни, седмици и дори месеци. Преследването на цел за финансова независимост, която е много свързана със забавено удовлетворение, не винаги е забавно, но е напълно изпълнимо. Имайте солиден план за вашите финанси, бъдете дисциплинирани и избягвайте прекаляването. Ще разберете колко страхотно ще се чувствате, когато наистина полагате съгласувани усилия, за да се придържате към бюджета си.

Докато работите върху финансите си, все пак може да грешите с парите си и това е добре. Понякога може да не успеете да устоите на желанието да си купите нещо, което не е в непосредствения ви бюджет. И понякога ще ви се прииска да разкъсате целия си финансов план на парчета, защото това просто не изглежда забавно. Въпреки това, докато държите мотивите си ЗАЩО искате да бъдете финансово свободни на фокус и полагате усилия да се отскочите бързо от грешките си, ще се справите добре. Всичко е свързано с оценка на грешките, които сте допуснали, разбиране защо сте ги допуснали и съставяне на план, за да не ги правите отново. След това ще трябва да вземете тези уроци и да ги приложите към бъдещия си успех.

Не мислете, че е твърде рано или твърде късно, за да имате финансов план.

Точно обратното – сега е ИДЕАЛНОТО време да започнете!

Сесгин Шефкетов

Дипломиран Финансов Консултант

Ако сте харесали този материал, можете да ни последвате на:

Fb: мoneynplan


Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *