Коледен Бюджет – Що е то?

Коледен Бюджет, що е то и има ли Нужда от него?

Знаете ли, че американците са похарчили 730,2 милиарда долара за Коледа миналата година? Това се изразява в много фото картички, персонализирани чорапи, бонбони, коледна музика, шапки на Дядо Коледа и блестящи орнаменти.

За да се насладите на сезона на даване на подаръци, трябва да определите коледен бюджет, да спестите парите във вашия коледен фонд и след това да се придържате към плановете си. След като уточните със себе си плана си, можете да пазарувате, да прекарвате време с любимите хора и да се наслаждавате на сезона, без да се срамувате, че сте прекалили.

Какво е нулев бюджет?

Първо най-важното. Преди да се потопим, ви е необходима малка информация за нулево базирани бюджети. Това е доста просто: Вашите доходи минус разходи са равни на нула.

С други думи, ако печелите по 2000 на месец, искате всеки лев, който похарчите, спестите, дадете или инвестирате, също да добавите до 2000 месечен разход. По този начин знаете къде отива всеки един от вашите трудно спечелени левове.

Без бюджет можете да потърсите един ден и да откриете, че нямате пари – и нямате представа къде са отишли. Ето защо наличието на нулев бюджет е толкова важно през цялата година, особено когато се опитвате да предотвратите излизането на коледните си разходи от релсите.

Как да си направим нулев коледен бюджет

Докато децата растат

В класическия коледен филм „Сам вкъщи“ Кевин Маккалистър прави план как ще се справи с натрапниците в къщата си – малко лепило тук, малко стъклени орнаменти там и няколко люлеещи се кутии за боя.

Какъв е нашият аналогичен смисъл? Е, точно като Кев, имате нужда от план – и коледният бюджет е точният план. Ето как да направите еднин такъв план в три лесни стъпки:

  1. Запишете месечния си доход.

Какво се брои за доход? Лесно – всички пари, които вашето домакинство носи всеки месец, са доход. Това включва неща като заплати, доходи от малък бизнес, странични работни места, остатъчен доход и всякакви други постъпващи пари.

Вземете някое приложение за бюджетиране или лист хартия и химикал, и започнете да записвате всичко. Ако парите идват по банковата ви сметка или в джоба този коледен сезон, те се броят!

  1. Запишете си разходите.

Въпреки че сме изключително фокусирани върху вашия коледен бюджет, това не означава, че можем да игнорираме всички ваши редовни месечни разходи. Така че, преди месецът да започне, запишете всеки разход, за който знаете, че е насочен към вас.

Не забравяйте да започнете бюджета си с четирите стени – това е вашата храна, комунални услуги, подслон и транспорт. След като тези основни пера бъдат покрити, избройте другите си месечни разходи, като цифрова телевизия, телефонни сметки и всичко между тях.

И тъй като се готвим за празниците, не мислете само за спестяване за подаръци. Не забравяйте всички останали забавления, които идват заедно с коледния сезон. Вероятно ще ви трябват неща като опаковка за подаръци, декорации и съставки за всички онези вкусни коледни ястия, които правите всяка година. Без значение в какво време сме, традициите са такива.

  1. Извадете разходите си от приходите си на равна нула.

Ето сделката с нулев бюджет: Всеки спечелен лев има нужда от работа! Това означава, че трябва да ви останат нула лева за бюджета. Но внимавайте, може да отнеме известна практика, за да доведете това число до нула. Не се шокирайте, ако приходите и разходите ви не се балансират при първото стартиране на числата. Това означава, че трябва да преместите по адекватно някой разход.

И ако сте човек с нередовен доход – не го пренебрегвайте. Все още можете да използвате нулево базирано бюджетиране. Стига да сте по-дисциплинирани.

Как да настроите коледния си бюджет в ориложение? – Безплатно е.

О, коледни подаръци. Винаги е по-добре да давате, отколкото да получавате – освен ако не надхвърлите коледния си бюджет, т.е. тогава просто завършвате с изкривен стомах, сякаш сте яли лоша коледна шунка, и дори не можете да се насладите на процеса на даване (а трябва!). Ето как да настроите бюджет за подаръци с помощта на безплатен инструмент за бюджетиране.

  1. Планирайте колко ще похарчите тази година.
    Миналата година средностатистическият българин планираше да похарчи около 1000 лева за коледно пазаруване.
  2. Това може да звучи като много или недостатъчно, в зависимост от това кой сте. Но нека изясним едно нещо: Никога не трябва да се чувствате притиснати да похарчите толкова – или повече, или по-малко!

Сумата, която трябва да похарчите, се основава на това, което правите, какво сте спестили и какво можете да преместите в бюджета си, за да свършите работата. Така че, нахвърляйте някои цифри и вижте колко много трябва да си поиграете за Коледа тази година. Определете бюджета си за коледни подаръци. И каквато и сума да решите да похарчите, просто се уверете, че се придържате към нея.

  1. Създайте категория за коледен бюджет в приложението което ползвате.

Не можете да разберете как да го направите? Не се страхувайте. Ще го разделим стъпка по стъпка: Влезте във вашия акаунт на работния плот, превъртете надолу до дъното и ще видите „Добавяне на група“. По този начин добавяте нова категория. Наименувайте всичко, което искате: скривалище на Дядо Коледа, празнични финанси, весели пари или супер прямото име, което сме дали тук – коледни подаръци.

  1. Добавете имената на всички, които се нуждаят от подаръци.

Избройте хората, за които искате да купите, и колко планирате да похарчите за всеки от тях. Това включва всички от леля до онзи колега, когото получихте за Тайния Дядо Коледа тази година. Просто кликнете върху „Добавяне на елемент“ и въведете името на всеки човек. Не, не си мислим, че хората са елементи. Това е просто бюджетна терминология.

В този момент всеки лев, който ще похарчите, е прикрепен към нечие име, точно като категориите в нормален бюджет. Така че вашият коледен бюджет може да изглежда по аналогичен начин.

  1. Проследявайте разходите си, докато вървите.

Искате ли да знаете как не преразходвате? Вие проследявате. Проследявате усилено. Проследявате често. Продължавайте с всички тези разходи, докато вървите. Влезте в бюджета си (в приложението или работния плот), кликнете върху иконата „Транзакции“. След това щракнете върху оранжевия знак плюс. След това запишете разходите!

  1. Премествайте количествата, когато е необходимо.

Ако сте предвидили 70 лева за подаръци на чичо, но сте направили няколко покупки и сте получили всичко необходимо само за 50 лева, тогава вземете тези допълнителни 20 лева и ги използвайте добре. Можете да си купите друг подарък за леля или да добавите тази сума към друга бюджетна категория, където може да се наложи малко повече място за размахване – като коледния списък на вашето 6-годишно дете, който изглежда се удължава с всеки изминал ден!

Това е красотата на вашия коледен бюджет – това нещо не е поставено в камък. Можете да промените планираните суми, след като ги поставите там. И вие трябва да го правите. Реалният живот може да ви нападне и ще трябва да преместите парите. Така ще е добре. Настройте го, ако трябва. Просто се уверете, че не преразходвате общата сума, която сте задали за цялата категория Коледни подаръци.

Спестете пари през годината с коледен фонд

Говорихме много за вашия коледен бюджет, но сега е време да поговорим за коледен фонд (да – те са две различни неща). Помислете за коледен фонд като спестовна сметка, която сте създали за всичките си коледни нужди. Тук ще скриете парите, които спестявате за Коледа, и ще наблюдавате как те растат с наближаването на сезона.

За вашата обща цел на Коледния фонд тази година, погледнете колко сте похарчили за коледни подаръци през миналата година. Къде прекалихте? Трябва ли да увеличите бюджета си или да го намалите? Къде можете да намалите тази година? Задайте целева сума за вашия коледен фонд и използвайте вашия коледен бюджет, за да ви помогне да стигнете до там! Ще бъдете изумени колко бързо можете да натрупате пари в брой, когато си създадете навик “точка за спестяване”.

Как да създадем коледен фонд

Лесно е да създадете своя коледен фонд! Всичко, което трябва да направите, е да влезете във вашето приложение или да вземете вашия бюджетен тефтер и да вмъкнете бюджетна позиция за вашия коледен фонд – „Коледен фонд“. Сега можете да започнете да въвеждате колко сте спестили досега, сумата, която планирате да спестявате всеки месец, и вашата дългосрочна цел!

След като разберете общата сума, която искате да похарчите за Коледа, разделете я на броя месеци или седмици, останали до Коледа. Да приемем, че бюджетът ви е 1000 лева и сте започнали не сега за следващата година, а преди два месеца за тази Коледа. Това означава, че ще трябва да сте спестявали 500 долара на месец през изтеклите вече два месеца. Вашият бюджет ще проследява колко спестявате и колко повече трябва да спестите, за да постигнете целта си. През настоящият декември вашите коледни спестявания ще са напълно финансирани и можете да се насладите на сезона, вместо да се чувствате притиснати за допълнителни пари.

И ето един бърз призив за бюджетиране от рано за следващата Коледа – направете го! Сериозно. Най-доброто, което можете да направите, е да спестявате през цялата година, вместо да се опитвате да го натъпквате през последните два месеца преди коледните хитове. Вкарайте Коледен фонд в бюджета си още през януари, за да започнете да прибирате пари за Коледа за следващата година. Тези 1000 лева ще бъдат много по-лесни за отхапване, когато прибирате 83 лева на месец. Ако го правите малко по малко, месец след месец, измислянето на коледни пари няма да ви удари като баба, която е нокаутирана от елени в онази луда коледна песен.

Ще спестявате ли наистина за коледен бюджет?

Да! Ще откриете, че вашето коледно преживяване при пазаруване е много по-весело и по-ярко, когато можете да проверите всички каквото си поискате, докато се придържате към бюджета си, вместо да харчите първо и второ да се притеснявате за последствията по-късно. Наличието на бюджет е най-бързият начин да превърнете парите си в реалност. Спестявате за Коледа? Имате нужда от бюджет. Опитвате се да се измъкнете от дълга? Имате нужда от бюджет. Спестяване за пенсиониране? Имате нужда от бюджет. Вече сте милионер? Познайте какво – все още имате нужда от бюджет.

Следвайте тези стъпки, за да настроите бюджета си, така че да можете да си направите страхотна, весела, добре предвидена в бюджета, без дълг “пари на време, искам да искам и т.н” Коледа и да се насладите на даването отново!

Подготвил:
Сесгин Шефкетов
Дипломиран Финансов Консултант

http://moneynplan.com

https://www.facebook.com/planformymoney/


Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *