Качества на инвестиционните цели

Качества на инвестиционните цели

Най-добрите инвестиционни цели обикновено имат три общи черти:

Измерими

Добрите инвестиционни цели са ясни, кратки и категорични. Например: „Аз ще си поставя за цел да спестявам 50 лв на седмица“ е полезно, защото можете да оцените вашите финанси и да определите дали сте успели или не. За разлика от това, цел като „Аз ще си поставя за цел да спестявам повече пари всяка година“ не ви държи отговорни.

Разумни и рационални

Ако искате да достигнете 1 милион лв в лична нетна стойност до 40-годишна възраст, използвайте методи като формулата за времевата стойност на парите, за да проверите дали настоящият процент на спестяване е достатъчен. Ако не е, трябва или да намалите очакванията си, или да увеличите размера на парите, които пестите всяка година.

Съвместими с дългосрочните ви цели

Парите са инструмент, който трябва да ви служи. Няма смисъл да имате огромно количество пари, ако това означава, че трябва да жертвате всичко ценно в живота си. Балансирайте дългосрочните си желания и краткосрочните си потребности по начин, който максимизира радостта.

Важни въпроси при определяне на инвестиционните цели

Когато съставяте инвестиционните си цели, за да постигнете финансова независимост, си задайте следните въпроси:

Какво е вашето число?

Колко месечни пасивни доходи бихте изисквали, ако трябваше да изтегляте не повече от 3% до 4% от стойността на главницата всяка година? Това е размерът на парите, който бихте взели, ако искате да живеете извън капитала си, без да се налага да продавате времето си на някой друг.

Каква е вашата толерантност към риска?

Някои хора не могат да търпят колебания в пазарната стойност на портфейла си. Ако сте такъв човек, може би ще предпочетете по-ниска възвръщаемост, но по-спокойно пътуване. Не е задължително да притежавате акции за изграждане на богатство. Има и други класове активи, които могат да работят за вас.

Как вашите морални и етични ценности влияят на стратегията ви за управление на портфейла?

Нашите действия и решения влияят върху хората около нас. Как искате да инвестирате парите си? Имате ли проблеми с притежаването на акции за тютюн, оръжейни производители, алкохолни дестилерии или енергийни компании с голям въглероден отпечатък?

Планирате ли да употребите целия си капитал по време на живота си или желаете да оставите финансово наследство?

Ако живеете изцяло през капитала си, ще можете да се насладите на по-висок процент на изтегляне. Ако искате да оставите наследство, ще трябва да планирате как да го направите по най-добрия начин.

Ще ограничите ли инвестициите си във вашата страна или ще се разширите в световен мащаб?

Глобализацията предлага по-голяма диверсификация и потенциална експозиция на пазарните резултати. Въпреки допълнителните рискове, тя може да осигури по-добри резултати, отколкото само от вътрешен портфейл.

Какво ви мотивира да постигнете финансова независимост?

Изключително важно е да разберете защо сте принудени да спестявате. Какво ви кара да искате да инвестирате, а не да харчите или дарявате парите си? Отговорът на този въпрос ще ви помогне да проектирате портфолиото си по начин, който ще постигне вашите истински цели.


Сесгин Шефкетов
Дипломиран Финансов Консултант
MoneyNplan