Как инфлацията се отразява на личните ви финанси

Отворете портфейла си и потърсете онази банкнота от 5 лева. Погледнете я внимателно и ще почувствате известна носталгия. Това не е същата сума, която имахте преди 15 години. Определено изглежда различно и тази, която имате под ръка сега, не притежава същата стойност като онази, която имахте тогава, което беше достатъчно, за да ви осигури храна в заведение за бързо хранене.
В днешно време вашите 5 лева няма да ви осигурят дори малко от от онази храна.

Може би вече сте открили какво води до понижаване на стойността на парите ви. Това е нещо, наречено инфлация. За да освежите паметта си, инфлацията е общото нарастване на цените с течение на времето на стоки и услуги, като обикновени хранителни продукти, домакински стоки, медицински услуги и транспорт.

И така, освен че не ви позволяват да хапнете за 5 лева, как инфлацията се отразява на личните ви финанси?

Инфлацията намалява покупателната ви способност
Нивото на инфлация се променя редовно, а ние разчитаме на официални данни, издадени от НСИ, за да определим колко бърз или колко бавен е темпът на инфлация.

За да си илюстрирате колко инфлацията може да повлияе на вашата покупателна способност, сравнете цената на стоките и услугите между 2020 и 2021г. После сравнете с настоящата ситуация. Ще забележите, че само след година вече трябва да плащате много повече за едно и също нещо.

Проблеми възникват, когато цените на стоките и услугите обикновено са по-високи от парите, които печелите. Когато това се случи, вашата покупателна способност или капацитет за закупуване намалява.

Инфлацията може да ви принуди да се откажете от лукса и да „затегнете колана“, за да сте в крак с нарастващите разходи за живот. Тези малки увеличения на разходите могат също да намалят разполагаемия ви доход и да подкопаят стойността на спестяванията ви с течение на времето.

Инфлацията намалява стойността на спестяванията ви
Наличието на спестявания и инвестиции може да не означава непременно, че парите ви растат, особено когато лихвеният процент е по-нисък от процента на инфлация. Всъщност може да загубите ценните си пари.

За да илюстрирате, собственик на депозит има 100 000 Лева в банкова сметка за срочен депозит с лихва от 1% (макар и атрактивен към момента) и така парите ще нараснат до 101 000 лева през следващата година. Въпреки това, ако процентът на инфлация е 4,4 % (например), тогава стойността на неговите/нейните пари ще бъде само 96 600 лева — 1000 лева, които спечелихте, не могат да компенсират стойността от 4 400, загубена стойност поради инфлацията.

Тъй като стойността на парите ви намалява с времето, ще трябва постепенно да отделяте повече средства, за да поддържате начина си на живот. Това може да е по-притеснително за хората, които имат фиксиран доход, защото увеличението на заплатата, получаването на повишение или получаването на бонуси обикновено са независими от инфлацията.

Инфлацията може да засегне и пенсионери, които зависят от пенсията си, която има фиксиран размер и също така, обичайно не подлежи на промени въз основа на инфлацията. 

Управление на въздействието на инфлацията

Като се има предвид, че инфлацията е неизбежна, все още можете да направите нещо, за да смекчите ефектите от нарастващите цени на стоките и услугите. Ето няколко съвета, които можете да вземете предвид:

  1. Планирайте предварително
    Можете да управлявате инфлацията, като имате стратегически план, когато става въпрос за управление на вашите финанси. Избройте настоящите и бъдещите си разходи. Направете бюджет, който ще поеме разходите, които имате в списъка си, и се придържайте към бюджета си. По този начин можете да избегнете преразход и импулсивно пазаруване.
  2. Увеличете паричния си поток
    Потърсете начини да допълните доходите си. Колкото повече потоци от приходи имате, толкова по-сигурни сте, че разполагате с достатъчно средства, за да покриете разходите си. Може да искате да опитате да получите работа на непълно работно време или онлайн-базирана работа. Да имате собствен бизнес или „странична линия“ също е опция за увеличаване на паричния поток, можете дори да изпробвате качествата на предприемача у вас и да създадете мрежа в мрежата при МЛМ възможностите. Единственото, което ще трябва да направите в това действие е да стартирате собственото си самозадвижване и начин на мислене.
  3. Намалете разходите си
    Прегледайте бюджетния си план и разграничете дали разходът е за нужда или за желание. В зависимост от наличните ви ресурси, намерете правилния баланс между вашите желания и нужди. Ако смятате, че имате ограничен бюджет, приоритизирайте нуждите си. Малко дисциплина и усилия за практикуване на пестеливост биха помогнали.
  4. Започнете да инвестирате
    Ако имате спестявания или допълнителен разполагаем доход, може да помислите за инвестиране във финансови средства, които биха могли да ви дадат възвръщаемост, по-висока от процента на инфлация. Най-добре е да  говорите с финансов съветник  , за да определите  инвестиционните опции  , които най-добре отговарят на вашите финансови възможности и рисков профил.

Както носталгията, така и инфлацията могат да ви ударят силно, а ефектът може да бъде лутане във времето, за да ви карат да прекарвате твърде много време в припомняне на добрите стари времена, когато сте можели да се наслаждавате на повече неща с по-малко пари.

Разбира се, не можем да върнем времето назад, но хубавото е, че като имате внимателни навици за харчене, можете да се справите с инфлацията.
По-завладяващо е да направите нещо, за да противодействате на инфлацията сега, знаейки, че тя засяга не само вашата покупателна способност днес, но и способността ви да се подготвите за по-удобно и безгрижно бъдеще.
Що се отнася до справянето с носталгията ви, оставям това на вашето творчество.

Сесгин Шефкетов

Дипломиран Финансов Консултант


Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *