Какво означава напрежението между Украйна и Русия за акциите и портфейлите на инвеститорите

Затягането на централната банка и забавянето на растежа се очертават като по-големи дългосрочни заплахи за акциите, според стратези от двете страни на Атлантика.

Напрежението в Украйна е на ръба на пазарите. Акциите се колебаят, петролът се приближава до 100 долара за барел и несигурността надвисва над големи и малки инвеститори.

Но това е по-скоро краткотрайно главоболие, отколкото дългосрочно влачене. Това е мнението на анализатори от двете страни на Атлантика, които се опитват да разберат какво означава геополитическата криза за портфейлите на инвеститорите след признаването на Русия на две самопровъзгласени републики в Източна Украйна.

Том Есей, бивш търговец на Merrill Lynch, който основава бюлетина „The Sevens Report“, вижда конфликта доминиращ в краткосрочните заглавия. Но той не очаква това да диктува пазарните движения в дългосрочен или дори средносрочен план. Вместо това най-важните фактори „остават затягането на Фед и икономическият растеж“, пише той.

Стратезите на JPMorgan, водени от Дубравко Лакос-Буяс, са на подобно мнение в скорошната си бележка до клиенти, цитирайки по-големия риск от затягане на паричната политика за акции и отбелязвайки, че напрежението между Русия и Украйна е нисък риск за печалбите за американските корпорации.

“Но шокът в цените на енергията на фона на агресивна централна банка, фокусирана върху инфлацията, може допълнително да намали настроенията на инвеститорите и перспективите за растеж“, пишат те.

Във Великобритания стратегът на Bloomberg Intelligence за акции Тим Крейгхед написа, че европейските акции са изправени пред ограничен риск, „освен ако руските енергийни доставки не бъдат прекъснати“. Кризата може да „размести временно лидерския борд“ по отношение на европейските акции, но Крейгхед отбеляза, че пазарът изглежда е по-фокусиран върху нарастващата инфлация, повишените маржове и затягането на централната банка.

Все пак Стив Клейтън, който управлява HL Select Funds в Hargreaves Lansdown в Обединеното кралство, отбеляза, че кризата няма да свърши в един кратък миг.

“Руските войски не са се събрали по границата с Украйна, за да проведат разпределението на една торта“, написа в бележка във вторник. „Въпреки това, приблемът се развива, напрежението и несигурността вероятно ще се разгорещят още известно време.

Пазарът няма да хареса никаква ескалация, нито ще се довери на споразумение между страните, освен ако не е придружено от бърза демобилизация на руските сили около Украйна.”

Клейтън вижда американските държавни ценни книжа и японските държавни облигации като потенциални бенефициенти, тъй като инвеститорите търсят сигурни убежища. Като се има предвид естеството на конфликта, той също така посочва запасите за отбрана като Bae Systems Plc като възможни дестинации, като се има предвид, че „европейските политици едва ли ще настояват за по-ниски разходи за отбрана, докато руската мечка ръмжи гневно“.

Банковите акции – които досега са се представили по-добре в Европа тази година – могат да бъдат губещи. Обединеното кралство току-що обяви санкции срещу пет руски банки . ЕС предложи пакет от санкции срещу банки, които финансират руски операции в региона.

“Ефективните санкции ще повлияят на икономическата активност и банките ще бъдат там, където се усеща на Запад“, пише Клейтън. „Обемите на заеми също ще бъдат засегнати, ако напрежението наистина се увеличи, защото предпазливите потребители и бизнеси ще се въздържат от вземане на заеми, докато не се почувстват по-уверени.

“Пътуването и свободното време също могат да загубят известна сила, както обикновено, когато международното напрежение нараства”, пише Клейтън. Сред няколко акции той посочи Wizz Air, която има значителна мрежа в Централна и Източна Европа.

“Времената на напрежение са, когато защитата може да се изплати“, пише той. „Хората все още трябва да ядат, да приемат лекарства и да бъдат оперирани. Търговците на дребно на храни и компаниите за лекарства като Sainsbury и AstraZeneca биха могли да бъдат интересни, но излагането на Tesco в Централна Европа няма да помогне.”

Източник: bloomberg

Подготвил: Сесгин Шефкетов

Дипломиран Финансов Консултант

MoneyNplan


Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *